CHİP TUNİNG YAPARAK MOTOR PERFORMANSI ARTIRMA

Chip Tuning aracınızın performansını % 35 oranlarında arttırmak ve% 15 e varan oranlarda tasarruf etmek için yapılan yazılım işlemidir. Bir arabayı yeniden eşleştirmek, aynı zamanda ‘yonga’ olarak da bilinir, güncel yazılımın fabrika ayarlarının üzerine yazılır. Elektronik Kontrol Ünitesindeki (ECU) mikroçipi üzerinden araca aktarım sağlanır. Chips tuning işlemi, arabanızın tam potansiyelde çalışmasını sağlar.

ECU, aslında arabanızda bulunan ve motorunuzu kontrol eden bir bilgisayardır. Araba Üreticileri dünyanın çeşitli coğrafyalarına ihracat yaptıkları için yapılan yazılımda belirli sınırlandırmalar getirilerek seri üretim yapılmaktadır. Ortak coğrafi ve iklim şartları üzerinden yazılım oluşturulmaktadır. Araç üreticileri ülkeler kendi iklim şartlarına uygun olarak araç üzerinde güncelleme yapabilmeleri için yazılım parametrelerini geniş tutmaktadırlar.Bu işlem sırasında araç üzerinde mekaniksel olarak herhangi bir değişik yapılmaz. Chip tuning işleminin özeti; fabrikalarda ortak iklim koşulları baz alınarak standart üretimi sağlanan motor yazılımının, ülkemiz koşullarına uygulanma işlemidir. Yazılımda yer alan performans ve güç aralığının genişliği, gelecek teknolojilerde performansı daha güçlü araçların üretileceğini göstermektedir. 

CHİP TUNİNG FAYDALARI NELERDİR?

Chip tuning yaptırılmasının asıl nedeni; Araçta var olan mevcut gücün ve performansın ülkemiz koşullarına uyarlamaktır. 

  • Daha iyi yakıt ekonomisi ; Yazılım güncellene işlemini ilk olarak gaz pedalında artan hassasiyetten hissedilmektedir. Chip tuning güncelleme işlemi, aracınızın mpg’sini ve genel yakıt ekonomisini artırmaya yardımcı olacak ve karbon ayak izinizi de azaltacaktır. 
  • Daha iyi kontrol ve sürüş konforu ; Chip Tuning uygulaması ile gelişmiş gaz kelebeği ve motor tepkisi ile arabanız daha yumuşak ve daha kolay sürülür hissedecek ve böylelikle konforu artacaktır.
  • Daha kolay çekme ; Aracınızı ağır bir römork veya karavan çekmek için kullanıyorsanız, aracınızın çekiş gücü artacağından daha az gaz pedalına yüklenirsiniz bu durum hem sürüş konforu hemde yakıt ekonomisi sağlar. 

Chip tuning uygulaması öncesi Dyno (motor performans) testi  değerleriyle, chip tuning uygulamasından sonra  alınan dyno testi değerleri karşılaştırıldığında % 35’e varan oranlarda tork farkı görülmektedir.

Zararı var mıdır?

Chip tuning araç motoruna zarar vermez. Motor performans değerleri ve tork aralığı arttar. Ve buna bağlı olarak vites geçiş aralığı da artmaktadır. Aracın devirli kullanılması sürücünün kabiliyetine bağlıdır. Her durumda aracı devirsiz kullanmak motor ömrünü azaltacağı için chip tuning motora zarar vermez. Bu uygulama avrupa ülkelerinde teknik servisler tarafından garanti kapsamında yapılmaktadır.

chip tunin oto yazılım

Yazılım atılmış bir araç orijinal haline getirilebilir mi?

İstenilmesi halinde chip tuning atılmadan önceki değerlere geri çekilebilir. Yazılım eski ve yeni haliyle Ecuchip arşivinde muhafaza edilmektedir.

chip tuning fiyat listemiz için bizimle iletişime geçiniz.

 

tags:chip tuning-chip tuning zararları-chip tuning nasıl yapılır-ford focus 1.6 tdci chip tuning-chip tuning uygulaması-golf 7 1.6 tdi çip ayarı-ford fiesta 1.4 tdci chip tuning-kia ceed çip ayarı-passat 1.6 tdi çip ayarı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MUAYENE KUSURLAR TABLOSU

Muayene sonrası çözemediğiniz KUSUR kodlarını yazarak destek alabilirsiniz.

DTC ARIZA KODLARI

Aracınızda ki arıza kodlarının anlamları nelerdir? Çözümü nedir?