DTC-ARIZA KODU KAPATMA-MOTOR ARIZA İKAZI -MOTOR ARIZA LAMBASI

Aracınızın gösterge panelinde yer alan motor arıza ikaz ışıklarıdır ,renkleri evrenseldir SARI renkte yanan ikaz ışıkları aracınızın gitmesine ve size tehlike arz edecek arızalar değildir ,kırmızı motor arıza  lambaları sizin ve aracınız için tehlikeli işaret ikazlarıdır.

MOTOR ARIZA İKAZI

DTC ARIZA İKAZİ SİLME VE KAPATMA TEHLİKELİ MİDİR ?

Yukarıda belirtiğimiz üzere insan güvenliği açısından tehlikeli lambalar örn ;airbag lambası gibi ikaz lambasının iptali etik değildir.

Neden hata kodları alıyorum?

Basitçe söylemek gerekirse bir OBD sistemi veya yerleşik teşhis sistemi, motorunuza takılan ve ateşleme, motor, şanzıman ve emisyon sistemi dahil olmak üzere aracınızın performansını izleyen yerleşik bir bilgisayardır.

PARTİKÜL ARIZA LAMBASI

 

 

 

Avrupa’da, tüm yeni benzinli arabalara (2001’den beri) ve dizel arabalara (2003–), ABD arabalarında kullanılan OBD-II sisteminin Avrupa eşdeğeri olan EOBD (Avrupa Araç Üstü Arıza Teşhis) sistemi takılmıştır.

Bir arabanın yerleşik tanılama sistemi, aracın performansıyla ilgili bir sorun tespit ettiğinde, bir gösterge paneli uyarı ışığını (genellikle aşağıdaki ‘motoru kontrol et’ ışığı) yakar ve sorunu tanımlayan bir kod kaydeder.

Arıza Teşhis Kodu (DTC) olarak adlandırılan bu motor kodu, OBD sisteminde saklanır ve yalnızca EOBD teşhis soketine bir tarama veya teşhis aleti bağlanarak ve tarayıcının ekranından DTC okunarak erişilebilir.

HANGİ İKAZ IŞIKLARINI İPTAL EDEBİLİRİM?

Sorularınızın cevabı için bizim ile iletişime geçin destek olalım .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MUAYENE KUSURLAR TABLOSU

Muayene sonrası çözemediğiniz KUSUR kodlarını yazarak destek alabilirsiniz.

DTC ARIZA KODLARI

Aracınızda ki mevcut arıza kodları anlamlarını ndedir hangi yol ve tamir işlemleri gerekli ? Sorularınızın cevabı sizin için hazırladığımız tabloyu inceleyin detaylı bilgi için lütfen iletişime geçin